Przeskocz do treści

Podaruj innym cząstkę siebie


        Licznie zgromadzili się mieszkańcy Sejn  na  spotkaniu poświęconym leczeniu komórkami macierzystymi  i pozyskiwaniu potencjalnych dawców, które odbyło się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.  Zaproszenie na wykład i projekcję filmową skierowane zostało do osób, które ukończyły osiemnaście lat, bo jest to warunek zarejestrowania w bazie przyszłych dawców.

       Maria Sienkiewicz, szefowa suwalskiej Fundacji Promyk zaprosiła na spotkanie Anetę i Roberta Piekarskich, rodziców Norberta, chłopca który zachorował na białaczkę i   dwukrotnie przeszedł przeszczep szpiku.    Dzisiaj cieszy się życiem,  jak jego rówieśnicy.  Państwo Piekarscy  opowiadali o walce synka z chorobą.  O cierpieniu, chemioterapii, wznowie i  utracie nadziei. O straszliwej bezradności. I o tym jak nadzieja wracała, kiedy znajdował się dawca komórek macierzystych.  Ktoś o wielkim sercu, kto podzielił się z ich dzieckiem cząstką siebie i uratował je. Zebrani  słuchali  w skupieniu i nie kryli wzruszenia.

     - Wiem, że wiele z tych osób weźmie udział w akcji krwiodawstwa, która zaplanowana jest  w Sejnach  na 12 marca  – mówi Maria Sienkiewicz. – Jednocześnie  odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. 

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Stosowane są w leczeniu około osiemdziesięciu schorzeń przez przeszczepienia.  Z wykorzystaniem komórek własnych chorego lub pochodzących od innego dawcy. Największy udział mają w terapii chorób nowotworowych przede wszystkim ostrych i przewlekłych białaczek oraz raka, nerek, piersi, zaburzeń układu odpornościowego oraz układu krwionośnego.

Światowa społeczność dawców szpiku obejmuje dawców z 52 krajów i liczy już ponad 27 mln osób, z czego polscy dawcy stanowią ok. 4% (dane za 2016 rok). Zgromadzenie w Polsce liczby ponad 1 miliona dawców stało się możliwe  dzięki altruizmowi naszych rodaków, młodych ludzi chętnie wpisujących się do rejestru dawców szpiku i gotowych oddać swoje komórki krwiotwórcze dla ratowania nieznanej osoby. Należy tu podkreślić rolę i zaangażowanie ośrodków dawców szpiku, które prowadzą codzienne działania promocyjne oraz opiekują się potencjalnymi dawcami szpiku. Na wyróżnienie zasługuje  Fundacja DKMS Polska.