Przeskocz do treści

Podziel się odrobiną siebie

        Fundacja „Promyk” i personel  Suwalskiego Oddziału Terenowego Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, tradycyjnie już, organizują  letnią akcję krwiodawstwa. Gorąco zachęcają  do jak najliczniejszego udziału.

19 sierpnia (niedziela) autobus będzie ustawiony na placu przy kościele p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach przy ul. Wyszyńskiego 3 w godzinach 7.30 – 13.30.

Można będzie oddać krew do banku krwi lub zarejestrować się jako  potencjalny dawca komórek macierzystych.  

        Brak krwi w bankach jest problemem  pojawiającym się w okresie wakacyjnym, kiedy  częściej dochodzi do wypadków, a krwiodawcy korzystają z urlopów. Ich liczba spada nawet o połowę. Toteż każdy litr krwi jest na wagę złota.  - Nawet jednorazowe oddanie krwi może uratować komuś życie – mówi Maria Sienkiewicz, szefowa Fundacji „Promyk”. – Czytając nasze zaproszenie do wzięcia udziału w akcji zastanawiamy się czy warto.  Dobrze jest wtedy  pomyśleć, że gdzieś tam czeka na krew ktoś, kto nie ma szans przeżyć bez niej operacji lub powrócić do zdrowia.

 Na świecie co dziesięć  minut ktoś umiera na raka krwi lub inną chorobę, w której jedynym ratunkiem jest przeszczep komórek  macierzystych.  Choroba  niespodziewanie może dotknąć każdego z nas. Dziecko, młodą osobę, matkę, ojca… Pomóżmy im walczyć o życie zostając „genetycznym bliźniakiem”. - Przyjdź i sprawdź. To nie boli i nic nie kosztuje – zachęca Maria Sienkiewicz.  -  Zanim jednak podejmiesz decyzję zastanów się, czy  podzielisz się cząstką siebie wtedy,  kiedy zajdzie taka potrzeba. Czy  nie odbierzesz komuś nadziei wycofując się.

     Potencjalnym dawcą komórek macierzystych może zostać ogólnie zdrowa osoba w wieku 18 -55 lat, która przejdzie   wstępny wywiad medyczny i wypełni formularz z danymi osobowymi. Pobrana krew zostanie przekazana do badania   antygenów zgodności tkankowej.   Procedura zajmuje około 20 minut. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy kandydatów przyszły dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji trwa 3-4 miesiące.  Faktycznym dawcą zostaje się wtedy, gdy komórki  macierzyste zostaną pobrane  i wszczepione choremu „genetycznemu bliźniakowi”.