Jakie są zalety oddawania komórek macierzystych?

Oddaj komórki macierzyste - uratuj komuś życie!

Akcja promocji oddawania komorek macierzystych 19-02-22 · @fundacjapromyk.pl

W przypadku wielu osób decyzja o oddaniu komórek macierzystych podejmowana jest z pobudek altruistycznych. W innych przypadkach może to być członek rodziny, który potrzebuje niespokrewnionego dawcy tego samego typu tkanki. Krajowy Program Dawców Szpiku ma dawców ze wszystkich grup etnicznych i może znaleźć dawcę pasującego dla większości potrzebujących pacjentów, nawet jeśli nie mają oni takich dawców w swoich rodzinach.

Gdzie mogę oddać komórki macierzyste?

Przeszczepy komórek macierzystych są stosowane w różnych schorzeniach, takich jak białaczka, chłoniak, choroby genetyczne i zwyrodnieniowe. Jeśli chcesz oddać komórki macierzyste, ale nie wiesz, od czego zacząć, nie musisz się martwić!

Komórki macierzyste można oddać w publicznych placówkach, które zajmują się taką działalnością.

Ile czasu trwa oddawanie komórek macierzystych?

Oddawanie komórek macierzystych jest procesem łatwym i można je przeprowadzić we własnym domu. Pobranie niezbędnej krwi od dawcy, która została wciągnięta do sterylnej igły z pompą próżniową, trwa około 10-30 minut; niektórzy dawcy mogą wymagać więcej niż jednej sesji oddawania dla osób, które tego potrzebują.

Cykl rozpoczyna się od wygodnego, ale wyprostowanego siedzenia na krześle lub łóżku (bez nacisku na brzuch). Pielęgniarka zajmująca się pobraniem zajmie się całą resztą!

Czy oddawanie komórek macierzystych jest bezpieczne?

Oddawanie komórek macierzystych jest bezpieczne. Nie ma ryzyka odrzucenia, ponieważ DNA dawcy nie pasuje do DNA pacjenta. Układ odpornościowy nie wie, co ma atakować, więc pozostawia w spokoju oddane komórki i atakuje te pochodzące od innych osób, które nie są spokrewnione.

Oddawanie komórek macierzystych jest bezpiecznym i bezbolesnym procesem, który polega na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych znajdujących się w szpiku kostnym przy minimalnym naruszeniu żywych tkanek lub narządów.


Loading...