Wyprawka dla kota – kompletujemy rzeczy dla nowego domownika!

Redakcja

4 czerwca, 2024

Planujesz przygarnięcie kota ze schroniska i nie wiesz, jakie akcesoria kupić na początek? A może lada moment będziesz mogła lub mógł odebrać wymarzonego rasowego kociaka z hodowli i planujesz dla niego wyprawkę dla kota? Podpowiadamy, czym kierować się w trakcie zakupów i jakie akcesoria dla kotów przydadzą się na początek.

Wyprawka dla kota – zapytaj poprzednich opiekunów o przyzwyczajenia zwierzaka

Niezależnie od tego, czy szykujesz się na powitanie młodego czy dorosłego nowego domownika, o porady dotyczące wyprawki koniecznie zapytaj osoby, które wcześniej się nim opiekowały.

Wskazówki takie są szczególnie przydatne, gdy mowa o rodzaju podawanej karmy. Ewentualne alergie pokarmowe, przyzwyczajenia żywieniowe i ulubione smaki, o których dowiesz się jeszcze przed przybyciem nowego pupila, mogą mieć dla kota ogromne znaczenie. Ta sama karma co w schronisku, domu tymczasowym czy hodowli będzie łatwiejsza do przyjęcia (od ewentualnej zmienionej i nieznanej karmy) dla jego przewodu pokarmowego. Co więcej, ten sam smak może mieć także wpływ na szybsze zadomowienia się kota, bo pozytywnie wpłynie na jego poczucie bezpieczeństwa.

To samo dotyczy pozostałych elementów kociej wyprawki. Legowisko, kuweta i zabawki to detale, które potrzebne są kotu do odpoczynku, zachowania czystości albo stymulowania psychoruchowego poprzez zabawę. Miękkie legowisko na podłogę czy specjalna konstrukcja dla kotów, które uwielbiają odpoczywać nad podłogą, ale blisko kaloryfera? Kuweta otwarta czy zamknięta? Akcesoria dla kota do samodzielnej zabawy, nakręcane lub na baterie, a może na wędce, które służą również do interakcji z opiekunem? Twój wybór wyprawki dla kota powinien być podyktowany przede wszystkim przyzwyczajeniami i preferencjami mruczka.

Najważniejsze akcesoria dla kota, czyli lista z kocią wyprawką

  1. Karma. Powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia i jego potrzeb żywieniowych. Aby zwierzę łatwiej zaadaptowało się w Twoim domu i z myślą o uniknięciu niestrawności u nowego domownika, koniecznie postaw na ten sam smak i rodzaj kociej karmy. Zawsze zwracaj uwagę na skład. Lekarze weterynarii zalecają, aby co najmniej 75% składników stanowiło mięso, które uzupełniono między innymi o błonnik, kwasy omega-3 i omega-6 oraz taurynę. Na cenzurowanym jest za to zboże – koniecznie wybieraj bezzbożową karmę dla kota.
  2. Miski. Najpopularniejsze są miski dla kota metalowe i ceramiczne. Zanim zdecydujesz się na konkretną, weź pod uwagę wielkość pupila i stan jego zdrowia. Dla przykładu dla kociąt z uwagi na niewielki wzrost zaleca się miski z niskimi ściankami, z których je się im po prostu wygodniej. Dobrze byłoby, aby miski na wodę były pojemniejsze od tych na karmę, a także miały antypoślizgowy spód. Taka rada dotyczy i misek dla kociąt, i dla dorosłych pupili. Z kolei starsze koty i zwierzęta z problemami z kręgosłupem powinny jeść i pić z misek na stojaku. Alternatywą może być też miska interaktywna, która niweluje problem łapczywego jedzenia, a także miski z podajnikiem. Stały dostęp do czystej wody zapewnia z kolei fontanna z wodą do picia dla kota.
  3. Kuweta. To akcesorium, które służy kotu do podstawowych czynności higienicznych, możesz wybrać w kilku rodzajach. O podpowiedź, który będzie najlepszych dla nowego pupila, zapytaj dotychczasowych opiekunów. Kieruj się też wiekiem zwierzęcia. Bardzo popularna jest na przykład kuweta dla kota zamykana, która jednak ze względu na swoje wymiary może być trudna w użytkowaniu dla kocięcia. Jej ogromną zaletą jest stworzenie kotu warunków odosobnienia, a dzięki obecności specjalnych filtrów zabezpiecza mieszkanie czy dom przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów. Inne popularne rodzaje kuwet to kuwety otwarte, także z wkładką przesiewową ułatwiającą pozbywanie się nieczystości. Przeciwieństwem kuwet otwartych są kuwety zabudowane. Mają podobną konstrukcję do kuwet zamykanych, tyle że nie zostały wyposażone w drzwiczki. Jeśli chętnie podróżujesz ze swoimi zwierzakami i planujesz tak samo postępować z kotem, który wkrótce zamieszka pod Twoim dachem, zdecyduj się na kuwetę podróżną dla kota. Możesz wybrać też na przykład zamykaną kuwetę narożną, którą łatwo umieścić w cichym kącie w pokoju.
  4. Transporter. Przyda się, nawet jeśli w razie wyjazdów służbowych czy wakacyjnych wolisz zostawić swojego zwierzaka pod dobrą opieką. Podróż do lecznicy weterynaryjnej na szczepienia albo przewiezienie mruczka do sprawdzonego hotelu dla zwierząt wymaga jednak transportowania zgodnego z Prawem o ruchu drogowym i ustawą o ochronie praw zwierząt. Przede wszystkim zwierzę nie może stanowić zagrożenia ani dla kierowcy, ani dla pasażerów. Ważne jest, żeby nie rozpraszał kierowcy i nie zasłaniał mu widoku na drogę. Poza tym transporter dla kota do samochodu musi być odpowiednio zabezpieczony, tak aby nie przemieszczał się w trakcie jazdy. Istotny jest też dobrostan zwierzęcia – akcesorium do przewożenia nie może wzbudzać w nim niepotrzebnego stresu i cierpienia.
  5. Legowisko. Jego wybór jest ważny, bo koty śpią przez większą część swojego życia. Wygodne legowisko sprzyja wyciszeniu i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Bez wątpienia może być też dekoracją mieszkań czy domów miłośników kotów.
  6. Drapak. Pozwala nie tylko na samodzielnie skracanie pazurków, lecz także na codzienne ćwiczenia. Możesz wybrać wolnostojące i wielopiętrowe drapaki, na których niektóre koty chętnie odpoczywają. Popularne są też modele wiszące i leżące.
  7. Zabawki. Zachęcają zwierzęta do przełamania rutyny i nawiązania kontaktu z właścicielem. Koty to zwierzęta, które chętnie bawią się zachęcone do działania atrakcyjnym akcesorium. Niezwykle popularne są lasery dla kotów, zabawki na wędce, nakręcane myszki, piłki czy zabawki z kocimiętką.

Zdecyduj, jakie akcesoria dla kota chcesz wybrać na przywitanie nowego domownika. Potem zajrzyj do sklepu internetowego Zoo Karina i skompletuj kocią wyprawkę!

Artykuł zewnętrzny.

Polecane: