Mobilne punkty krwiodawstwa – na czym polega ich funkcjonowanie?

Redakcja

23 stycznia, 2024
Wszyscy wiemy, że oddawanie krwi jest ważną rzeczą do zrobienia. To świetny sposób, aby pomóc ludziom potrzebującym krwi – takie działanie może uratować komuś życie i dać nową nadzieję na świeży początek. Oddawanie krwi to podstawowa rzecz, która nie wymaga od Ciebie zbyt wiele, a jest niezwykle pomocna.

Jak oddać krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa?

Jeśli jesteś regularnym dawcą, możesz oddać krew w dowolnym mobilnym punkcie krwiodawstwa. Jeśli nie jesteś regularnym dawcą, nadal możesz oddać krew rejestrując się telefonem komórkowym. Musisz zarejestrować się na stronie i przejść przez proces oddawania krwi. Gdy to zrobisz, Twoja darowizna zostanie zarejestrowana w bazie danych i będzie liczona na poczet Twojego życiowego celu, jakim jest oddanie 10 jednostek krwi. Mobilny punkt krwiodawstwa to miejsce, w którym możesz oddać krew i otrzymać zaświadczenie o oddaniu krwi.

Gdzie znaleźć mobilne punkty krwiodawstwa?

Dawniej punkty krwiodawstwa znajdowały się jedynie w szpitalach. Dziś można je znaleźć w wielu miejscach, takich jak banki czy supermarkety. Dzieje się tak z powodu wprowadzenia mobilnych punktów krwiodawczych, które potrafią się przemieszczać. Zazwyczaj takie punkty usytuowane są w miejscach często odwiedzanych przez wielu ludzi tak, żeby każdy mógł mieć łatwy dostęp do nich. Znajdziesz je niedaleko dworców kolejowych, lotnisk, banku, rynku itp. Sprawdź najpierw na stronie internetowej, gdzie znajduje się najbliższy punkt krwiodawstwa i potem oddaj krew!

Jak działają mobilne punkty krwiodawstwa?

Punkt poboru krwi to pojazd, który jest obsługiwany przez pielęgniarki i pielęgniarz i zajmuje się pobieraniem krwi od ochotników. Często określa się go mianem „banku krwi”. Posiada w środku całą aparaturę potrzebną do utrzymania pobieranej krwi w stanie do dalszego obrotu i sterylność, która zabezpiecza przed zniszczeniem. Ideą punktów oddawania krwi jest to, że są sposobem na zmniejszenie liczby osób w jednym centralnym punkcie, które muszą oddać krew, co jest bardzo czasochłonnym zadaniem. Dzięki mobilnym punktom można bardzo szybko oddać krew w wielu miejscach w jednym mieście.

Polecane: