Oddaj krew, ratuj życie!

Redakcja

22 stycznia, 2024
Coraz więcej osób potrzebuje krwi. Może to być wydarzenie ratujące życie, które wiąże się z niewielkimi kosztami. Oddające krew ratujesz ludzkie życie i przyczyniasz się do zwiększenia bezpieczeństwa czyjejś osoby.

Ile razy w roku można oddać krew?

Krew można oddawać co 6 miesięcy, ale należy odczekać co najmniej 12 tygodni między kolejnymi pobraniami, aby uniknąć ryzyka narażenia na niektóre zakażenia. Oddawanie krwi to bardzo ważna sprawa. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, w którym możemy uczestniczyć. Nie chodzi tylko o oddawanie krwi, ale także o bycie aktywnym, a osobom, które wciąż czekają na oddanie organu lub krwi, pomoże spełnić swoje życzenie.

Kto może oddać krew?

W Polsce krew może oddać każdy, kto ma ukończone 18 lat i waży więcej niż 50 kg. Zanim zgłosisz się do centrum krwiodawstwa, skonsultuj się z lekarzem, jeśli:
  • chorujesz na choroby takie jak HIV lub WZW typu B;
  • Ilość żelaza w Twoim organizmie jest zbyt wysoka lub niska;
  • Twoja ostatnia ciąża miała miejsce ponad 12 tygodni temu;
  • W ciągu 3 miesięcy przed zgłoszeniem się do centrum krwiodawstwa przeszedłeś operację jelit.

Krew to najcenniejszy skarb

Faktem jest, że krew jest najcenniejszą rzeczą w naszym ciele. Transportuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze do naszych narządów i tkanek. Oczyszcza również nasz organizm, co oznacza, że trzeba go chronić przed obcymi substancjami. Krew to najcenniejszy skarb. Jest niezbędną częścią naszego ciała. Bez niej nie bylibyśmy żywi. Krew można znaleźć we wszystkich żywych istotach, a ludzie nie są wyjątkiem. Krew jest również ważnym zasobem dla naszych ciał i narządów, dlatego warto pamiętać o tym, że wystarczy raz na jakiś czas oddać trochę krwi i mieć szansę na uratowanie czyjegoś życia.

Polecane: